Posilování je skvělým způsobem, jak posílit svaly, zlepšit fyzickou kondici a zlepšit či udržet celkové zdraví. Pokud chcete začít posilovat, existuje několik rad a zásad, které byste měli vzít v úvahu.
Za prvé, je důležité si stanovit cíle a zvolit si cvičení, která vám pomohou tyto cíle dosáhnout. Pokud chcete zhubnout a získat svalovou hmotu, může být vhodné cvičit s větší váhou a méně opakováními. Pokud se snažíte zlepšit svou vytrvalost, můžete se soustředit na cvičení s menší váhou a více opakováními.
Je důležité správně vykonávat cviky a dodržovat správnou techniku, aby nedocházelo k zranění. V případě nejistoty můžete využít služeb osobního trenéra nebo hledat instruktážní videa na internetu.
Začněte s menšími váhami a postupně zvyšujte zátěž, aby se vaše tělo mohlo postupně přizpůsobovat a vyvíjet. Je také důležité cvičit pravidelně a zahrnout do vaší tréninkové rutiny cviky pro celé tělo, nikoli jen pro jednu oblast.
DOPORUČUJEME:
TOP 8 výhod ketogenní diety. Jaké má ketodieta hlavní přínosy pro zdraví?
Přerušovaný půst (intermittent fasting) – stále populárnější metoda pro hubnutí a zdraví
Posilování může být náročné na tělo, proto je důležité dodržovat správnou stravu, aby tělo mělo dostatek energie a živin pro regeneraci svalů. Při posilování také nezapomínejte na dostatek odpočinku, aby se vaše tělo mohlo zotavit.
Posilování vyžaduje trpělivost, konzistenci a správnou techniku. S těmito radami a zásadami byste měli být schopni posilovat úspěšně a bezpečně.
Posilováním sabších svalových partií zlepšíte jejich funkčnost a vylepší se spolupráce s jinými svaly. Svaly při správném cvičení rostou, zvětšují se. Zároveň s nimi sílí kosti, klouby, šlachy. Pevná svalová hmota zlepšuje prokrvení svalů, mozku, míchy a kvalita kůže.
Posilováním zpevňujete a zvětšujete svalovou hmotu, tím i pomáháte spalovat tuk. Pravidelným posilováním pomáháte svalům pracovat vytrvale a ekonomicky. Při posilování každý člověk reaguje jinak, je to individuální záležitost.
Na začátku než začnete cvičit, tak připravte tělo na výkon pomocí rozcvičení. Při posilování cvičte všestranně – tzn. cvičte všechny svalové partie. Cvičit byste měli alespoň 3x týdně.
Na začátek stačí jednoduché cviky v nižších polohách, později náročnější ve vyšších polohách. U každého cviku používejte správnou techniku cvičení a držení těla. Velké svalové partie (prsa, záda, nohy) posilujte jako první.
Správnou technikou posilování se výsledky dostaví dříve než při nesprávné technice a také se vyvarujete rizika poškození těla. Pro zlepšení výkonnosti posilujte od menších dávek k vyšším. Opakování cviků průběžně míchejte, aby byl trénink pestrý a ne stereotypní.
Pokud nějaký cvik neznáte, zeptejte se obsluhy nebo svého sparinpartnera.
Každý cvik cvičte tahem a tlakem proti odporu. Před každým cvikem zaujměte výchozí polohu a zvyšte klidové napětí. Tím si pomůžete k lepšímu provedení cviku.