Chlamydie jsou mikroorganismy, donedávna považované za viry. Podle novějších výzkumů jsou však více podobné bakteriím. Jde o velmi běžnou pohlavní nemoc, o které se sice nemluví a nepíše tolik výstražně jako o HIV, přitom její rozšířenost i snadnost nákazy je značná. V těle se chlamydie bohužel chovají toxicky a parazitují na zdravých buňkách. Mohou způsobovat vleklé záněty měkkých tkání a pohlavních orgánů, záněty spojivek, ale také plicní onemocnění. Nejhorší je, že postupně mohou podobně jako další, pro tělo toxické vlivy ústit až do nemocí srdce nebo kloubů, či degenerativního onemocnění mozku, jako je Alzheimerova choroba.
Projevovat se mohou naprosto skrytě, nebo banálně jako klasická chřipka a další virové nemoci, které třeba doprovází jen škrábání v krku. To, že jde o chlamydie, nemusí přijít na mysl vám, ani lékaři. U mnoha lidí s dobrou imunitou se nemusí žádné příznaky nákazy objevit vůbec a takový člověk funguje jako nositel. U některých žen zas problémy mohou přijít napovrch zčistajasna třeba ve chvíli, když se žena pokouší neúspěšně otěhotnět – neplodnost je také jeden z častých důsledků dřívější nákazy chlamydiemi.
K nákaze obvykle dochází při pohlavním styku, ale i jakýmkoliv stykem se sekretem nakažených lidí. U člověka se mohou vyskytnout druhy bakterií Chlamydophila pneumoniae – přenos kapénkovým způsobem, Chlamydophila psitaci – přenos od ptactva a Chlamydia trachomatis – ta je nejzávažnější a přenáší se pohlavním stykem. Čím větší promiskuita, tím větší riziko. V případě, že se u vás chlamydiová infekce objeví, dostanete pravděpodobně antibiotika. Bohužel mnoha lidem pomohou jen dočasně a chlamydiová nemoc se pak stává chronickou, převážně proto, že pro úspěšný boj proti nemoci je nutná výrazná trvalá změna životního stylu s cílem posilovat imunitu.
Pokud máte podezření, že máte chlamydie nevštivte lékaře, z krevního testu na pohlavně přenosné choroby se dozvíte, jak na tom jste nejspolehlivěji.