Bolesti zad nejsou ničím ojedinělým. V době ubývající fyzické práce a vysedávání u počítačů a televizi patří k jednomu z mnoha civilizačních neduhů. Příčin těchto problémů může být více, setrvávání v jedné strnulé pozici po několik hodin (práce u počítače, sezení ve škole) a další pohybové stereotypy patří k nejčastějším z nich.
Problémy se velmi často soustřeďují a projevují jako bolest zad v kříži, bolest zad mezi lopatkami, bolest bederní páteře či bolest krční páteře a mohou eskalovat v bolesti hlavy (migrény), případně ramen.
Bolavá záda způsobují bolest a nepohodlí, které mohou omezovat běžné každodenní aktivity a přejít do chronického stavu. Pokud trpíte bolestí zad, existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění bolesti a zlepšení zdraví svých zad.
Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci a léčbě bolesti zad je udržování dobrého držení těla. Pokud sedíte v práci nebo doma, měli byste sedět s rovnými zády a nohama pevně na zemi. Když stojíte, měli byste mít ramena mírně stáhnuta a boky vypnuté.
Dalším důležitým krokem k léčbě bolesti zad je pravidelná fyzická aktivita. Cvičení, jako je jóga, pilates nebo plavání, mohou pomoci posílit svaly zad a uvolnit napětí. Pokud se vám zdá, že nemáte dostatek času na pravidelnou cvičební rutinu, můžete začít malými kroky, jako je každodenní procházka nebo cvičení před spaním.
Pravidelné cvičení je skutečně účinnou prevencí bolestí zad. V tomto kratičkém videu najdete pár tipů na rychlý strečink, cvičení, které vám může okamžitě pomoci, když se dostanete do stavu bolestivé strnulosti. Na závěr videa však cvičitel podotýká, že nejde o odstranění příčin bolestí, pouze návod na okamžitou úlevu.
Skutečná příčina chronických a vracejících se bolestí zad je dána počínající, případně pokročilou svalovou nerovnováhou. Například mezilopatkové (rombické) svaly povolují a vedou k uvolnění lopatky a ramene, zatímco šíjové vzpřimovače a prsní svaly se zkracují. Lopatky pak vystupují ze zad a ramena se kulatí dopředu. Tento stav je svalovou dysbalancí, která časem vede k bolestem zad.
Cvičení na bolavá záda se tedy dá rozdělit do skupin zaměřených na protahování svalů se sklonem k ochabování a posilování svalů, které mají tendenci ochabovat. Stačí překonat lenost, nespoléhat na prášky a doktory a zjistit si informace o tom jak cvičit, začít pravidelně cvičit a vytrvat – jde to i doma a výsledky se dostaví. Zajímavé informace o kompenzačním cvičení, tvarování těla a svalové nerovnováze/rovnováze najdete třeba v knížce „Tvarování těla pro muže a ženy“ (autor Petr Tlapák)
Další zajímavá videa s posilovacími cviky na doma, které vám zaberou skutečně pár minut, jsou účinné a neuveřitelně jednoduché na provedení a sníží hlavní příčiny bolesti zad:
Na přední straně krku jsou svaly, které hodně ochabují, to způsobí vychylování hlavy směrem dopředu od osy těla a následné přetěžování a zkrácení svalů na krku ze zadu (příčina bolestí). Jejich posilováním lze obnovit důležitou rovnováhu a zmírnit bolesti.
Mezi lopatkami je několik skupin svalů, které je nutné posilovat, pokud chcete mít záda rovná a v pořádku.
Další způsob, jak zmírnit bolest zad, je použití tepla nebo chladu. Teplo pomáhá uvolnit svaly a zlepšit průtok krve, zatímco chlad může pomoci zmírnit zánět a otoky. Můžete použít teplou láhev nebo topné polštáře na bolavá místa nebo ledový obklad, který můžete použít na bolestivé oblasti po dobu 20 minut.
Pokud se bolest v zádech nezlepší, měli byste se poradit s lékařem. On může poskytnout další rady, včetně fyzioterapie, chiropraxe nebo léků na bolest.
Prevence a léčba bolesti zad vyžaduje změnu životního stylu a cvičení pravidelně. Pokud se rozhodnete pro některé z výše uvedených kroků, můžete si pomoci zmírnit bolest zad a zlepšit své celkové zdraví.