Hypnóza

Hypnóza je léčebná metoda, kterou běžně používají lékaři, zejména psychiatři a psychoterapeuti.Téměř každého pacienta lze uvést do hypnotického stavu buď přímo nebo v obtížnějších případech za použití určitých léků z rukou příslušného lékaře.Pomáhá překonávat psychické potíže, zejména různé fóbie, mírní bolesti, léčí nespavost, kožní problémy, deprese a drogovou závislost.

Hypnóza je stav podobný transu nebo stavu náměsíčnosti. Je to stav, během kterého lze výrazně působit na zdraví našeho organismu, naprogramovat různé tělesné i duševní změny, vyléčení nemocí, utlumení bolesti, prožití minulých událostí, které vedou k opětnému získání sebedůvěry atd. V minulosti se hypnózy využívalo zejména během operací k utlumení bolesti operovaného. Hypnóza a autohypnóza jsou účinné zejména v léčbě některých kožních obtíží, bolesti hlavy, depresí, stresu, nespavosti, a různých fóbiích. Mohou také výrazně usnadnit porod nebo napomoci k odstranění zlozvyků, zejména kouření, alkoholismu a drogové závislosti.

Hypnotického stavu se také používá k odhalení příčin duševních nemocí a charakterových poruch, které mohou být dány stresujícími zážitky v době raného dětství.

Existují techniky, s jejichž pomocí dokáže člověk sám sebe uvést do hypnotického stavu. Jednou z těchto technik je tzv. holotropní dýchání , které pomáhá navodit hypnotický stav porušením rovnovážné koncentrace kyslíku a oxidu uhličitého v krevním oběhu a vlivem tohoto jevu ovlivnit činnost mozku. Uvádí se, že stav navozený tímto způsobem má léčebný a regenerační účinek, zejména v psychické oblasti. Je třeba zdůraznit, že experimenty, zejména s autohypnózou vyvolanou tímto způsobem stejně jako pomocí drog jsou riskantní. Technika hypnózy je jednoznačně záležitostí vzdělaného lékaře nebo psychologa a každé experimentování například podle různých příruček nebo pod vedením různých diletantů může být velice nebezpečné.



SOUVISEJÍCÍ ŠTÍTKY:




SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: