Jaro už klepe na dveře, roztál sníh a zanedluho vytáhneme ze šatníku jarní a letní oblečení. Pro mnohé z nás je teď ta správná doba vyzkoušet do čeho se po zimě vejdeme. Pokud se nevejdeme do loňského oblečení, pokusíme s tím něco udělat? Na jaře se s hubnutím začíná nejlépe. Výše uvedená nepříjemná realita se stává dost často velkou motivací k tomu, aby jsme naše plány dodrželi.
Neobejde! Samozřejmě, že můžeme v každém ženském časopise najít zaručenou dietu, pomocí které za týden určitě zhubneme minimálně dvě kila. Ale chcete je mít další týden, kdy už vám dieta poleze krkem zase zpátky?
Pokud chcete zhubnout trvale, musíte cvičit téměř denně. Pohyb se musí stát pro vás návykem, stejnou potřebou jako je spánek nebo jídlo. Dvakrát v týdnu by jste si měl/a dát do těla víc, to znamená cvičit téměř hodinu, při vyšší intenzitě, nebo větším objemu cvičení, zařadit cviky na zpevnění. Můžete si určit klíčovou aktivitu, kterou vám nebude dělat problém dodržet a bude obsahovat i silové prvky. Někomu bude vyhovovat squash, někdo dá přednost hodinám p-class, posilovně nebo pilates. Toto základní cvičení, které bude zvyšovat kvalitu vaší svalové hmoty musíte doplnit o aerobní cvičení. Možná se trochu děsíte, ale věřte tomu, že na 20 minut na rotopedu si najdete čas opravdu kdykoliv, v ideálním případě denně.
Velká většina z těch, co se pokouší hubnout ví, že tuk se nejlépe spaluje při aerobním cvičení. Takže dobrá zpráva je, že posilovat nemusíte 😀 Pokud ale chcete trochu popohnat váš metabolismus, je ale třeba na svalové síle zapracovat také. Kromě vlivu na zrychlení metabolismu dosáhnete zformování potřebných partií těla, a aerobní aktivity se vám budou provádět snadněji, protože se zlepší celkové postavení těla. Pokud budete cvičit správně. Začátečníci by místo úprku do posilovny nebo hromadné hodiny p-class měli volit nejlépe individuální hodiny pilates se zkušeným fyzioterapeutem, který jejich špatné návyky při cvičení pomůže odstranit.
Aerobní cvičení by mělo být každodení. Neznamená to, že uběhnete denně deset kilometrů, ale řeknete si, že i ve dny, kdy se vám nebude vůbec chtít do pohybu, ujedete alespoň 12 minut na rotopedu nebo uděláte 20 minutovou procházku v ostrém tempu. Během těchto 12 minut nastartujete totiž v těle základní lipidové procesy, rozproudíte organismus a zrychlíte metabolismus. Toto minimum má i zvláštní psychologický efekt. Pokud jeden den vynecháme cvičení, může se stát, že si nezacvičíme i další den a pak velmi snadno úplně odbočíme od našeho cvičebního plánu. Jde tedy o takové minimální udržení se v aktivitě, ke které se budeme vždy vracet velmi snadno i po nemoci, větší námaze nebo jiné odůvodnitelné cvičební pauze. Většina z vás však brzy toto „minimální“ cvičení možná prodlouží na 20-30 minut. Zároveň musíte udržet na uzdě emoce a při známce zlepšení své snažení a posouvání hranic k lepším výkonům nepřepálit. Mohlo by skončit přetrženými vazy, vyhořením a nechutí ke cvičení. Ano, je to hezké, že se usilovně snažíte, ale měli by jste si představit, že budete takto aktivní i za deset nebo dvacet let, nikoliv pár týdnů.
Nemusíte držet dietu! 😀 Musíte jíst často a málo a denně si ubrat alespoň o 1500 KJ. Nesmíte jídla vynechávat – zpomaluje se metabolismus. Nesmíte jíst velký objem jídla najednou. Pokud jdete s kamarády na pivo, jedno by vám mělo stačit, pokud nechcete mít místo pevného břicha balón. Musíte se naučit, které potraviny pro vás pracují (zelenina, ovoce, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky, vláknina, voda) a které jdou proti vám (cukrovinky, tučné maso, uzeniny, bílé pečivo, nadměrné množsví přílohy, slazené nápoje).